а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

а

Вид збор: Честичка
Ранг: 1082
1. На почетокот на реченица, за воведување нова мисла што директно не се надоврзува на претходно кажаното.
Англиски: and
Примери:
А, на крајот тоа можеби и не е така страшно.
2. На почеток на реторичко прашање.
Англиски: and
Примери:
А, има ли човек што не згрешил?